Garanti ve İade

Ürünlerin garanti durumu nasıl?

Sipariş verdiğiniz tüm ürünler, size teslim edildikten sonra 2 yıl üretici firma garantisi ve Elegance Mobilya güvencesi altındadır.

Garanti süreci nasıl işler?

Tüm ürünler size teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl boyunca üretici firma garantisi ve Elegance Mobilya güvencesi kapsamına girer.

Kullanıcı hatası içermeyen her durumda garanti geçerlidir. Örneğin çok beğenerek aldığınız yemek masasının ayaklarında ağırlığa bağlı bir eğilme fark ettiniz, Elegance Mobilya Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerseniz bu aksaklık en kısa sürede telafi edilir. Fakat itme-çekme gibi zorlayıcı hareketlerden doğan sorunlar, kullanıcı hatası olarak değerlendirilir ve Elegance Mobilya Garantisi kapsamına girmez.

Ürünle ilgili bir problem yaşarsanız, fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte info@elegancemobilya.com adresine e-posta olarak göndermeniz yeterli olacaktır. Müşteri hizmetlerimiz en geç 24 saat içinde sizlere dönüş yapar, büyük mobilyalar için gerekli durumda keşif ekibimiz evinize gelip problemi yerinde inceler ve çözüm süreci başlar.

İade işlemi nasıl yapılır?

Siparişini verdiğiniz ürünü, size söz verdiğimiz süre içinde gönderebilmek için aynı gün ya da ertesi gün hazırlamaya başlıyoruz. Bu nedenle eğer üründen vazgeçtiğinizde, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde info@elegancemobilya.com adresine e-posta göndererek siparişi ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz ya da iptal edebilirsiniz.

3 gün süre dolduysa ya da siparişiniz hazırlanıp sevkiyata verildiyse, artık iade süreci başlar ve 3 günün sonunda yapılan iptal talebinde belirttiğimiz kurallar geçerlidir: Kurulumu yapılmış ya da özelleştirilmiş ürünlerde toplam tutarın %25’i özelleştirme/demontaj bedeli olarak alınır; eğer üründe herhangi bir özelleştirme yoksa teslimat ücreti geri ödenmez ve ürünü geri alabilmemiz için toplam tutarın %5’i hizmet bedeli olarak alınır.