Yardım Merkezi

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Ürünün üretim ve teslimat sürecini sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan ‘Hesabım’ bölümüne tıklayarak ‘Siparişlerim’ kısmından rahatlıkla görebilirsin.

Kargo ile yapılan teslimatlarda;
Sipariş verdiğin ürünleri kolayca takip edebilmen için; ürün yola çıktığında, sipariş verirken belirttiğin e-posta adresine ve telefonuna anlaşmalı olduğumuz kargo şirketinin ismi ve kargo takip numarası iletilir.

Nakliye ile yapılan teslimatlarda;
Sipariş verdiğin ürünler gönderime hazır olduğunda müşteri hizmetlerimiz seninle iletişime geçer ve sana iki farklı hafta seçeneği sunar. Sen uygun olan haftayı seçtikten sonra, ekibimiz teslimat tarihini planlar ve teslimattan 1 gün önce de seni arayarak bilgi verir.

Teslimat ücretleri ne kadar?

200 TL altındaki sepetlerde teslimat ücreti 10 TL ’ dir.

200 TL ve 5.000 TL arasındaki sepetlerin %5’i teslimat ücreti olarak sipariş tutarına eklenir.

5.000 TL ve 10.000 TL arasındaki sepetlerde teslimat ücreti 250 TL ’ dir.

10.000 TL ve üzeri sepetlerde teslimat ücretsizdir.

Not: 2020 yılına kadar teslimatlar ücretsiz olarak yapılmaktadır…

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Teslimat türü aldığın ürüne göre değişiyor. Teslimat detaylarında ürünün nakliye mi yoksa kargoyla mı geleceğini belirtiyoruz. Ürün sayfasında nakliye ile gönderilen ürünler için ‘Nakliyeli Teslimat’, kargo ile gönderilen ürünler için ‘Kargoyla Teslimat’ yazıyoruz.

Nakliye ile gönderilen ürünler gönderime hazır olduğunda, müşteri hizmetlerimiz seninle iletişime geçerek teslimat için sana iki farklı hafta seçeneği sunuyor. Sen uygun olan haftayı seçtikten sonra da teslimat tarihini planlıyor. Yol durumu, hava şartları gibi nedenlerden ötürü teslimat için tam gün bilgisi veremiyoruz; ama yola çıkmadan 1 gün önce seni arayarak bilgi veriyoruz.

Nakliye ile yapılan teslimatlarda;
• Nakliye ekibi ürünü evinin odasına kadar çıkartacaktır. Aksi bir durumla karşılaşman halinde hemen 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizi arayarak ürünün evine çıkartılması konusunda destek alabilirsin.
• Nakliye ekibi senden ekstra ücret talep edemez. Böyle bir durumla karşılaşırsan 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşarak destek alabilirsin.
• Nakliye ekibimiz randevu alarak teslimatı gerçekleştirdiği için, kararlaştırılan günde adreste ürünü teslim alacak bir kişinin mutlaka bulunması gerekir.
• Siparişin teslim edildiği sırada ekibimizin sana verdiği ‘Teslimat Formu’nu tam ve doğru bir şekilde doldurman gerekir. Ürün kurulduktan sonra ürünle ilgili herhangi bir problem fark edilirse, teslimat ekibimiz anında çözüm kaydı oluşturur ve çözüm sürecini başlatır. Eğer ürün kurulup teslimat ekibimiz gittikten sonra bir problem olduğunu fark edersen, üründe yaşanan problemi fotoğrafıyla birlikte info@elegancemobilya.com adresine e-posta olarak gönderebilirsin.

Kargo ile yapılan teslimatlarda;
• Yasa gereği hacmi 30 desi ve üzeri olan paketler bina kapısında teslim edilir, evinin bulunduğu kata çıkartılmaz. Örneğin küçük boy bir zigon sehpa daire katına kadar çıkartılırken, büyük boy gardırop teslimatı bina önüne yapılabilir.
• İlk teslimat aşamasında eğer kargo şirketi teslimat için seni şubeye çağırırsa, 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşarak ya da info@elegancemobilya.com adresine e-posta atarak gönderinin bina önüne getirilmesi konusunda destek alabilirsin.
• Paketlerimiz bir kez dağıtıma çıkar. Verilen adreste kimseye ulaşılamaması durumunda siparişi teslim alabilmen için ürünün 3 gün boyunca sana en yakın kargo şubesinde bekletilir. Böyle bir durumda paketini şubeye giderek kolayca teslim alabilirsin. Siparişinin bulunduğu şubeyi sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan ‘Hesabım’ bölümüne tıklayarak ‘Siparişlerim’ kısmından görebilirsin.
• Ürünü teslim almadan önce mutlaka ürün paketinin hasar kontrolünü yapmanı öneririz. Ürün paketinde veya üründe herhangi bir hasar bulunması durumunda kargo görevlisine ‘Hasar Tespit Tutanağı’ tutturarak ürünü teslim almamanı ve 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmeni rica ederiz.

Ürünüm planlanan teslimat tarihinde gelmedi, ne yapmalıyım?

Ürünlerimiz sipariş verildikten sonra hazırlanmaya başlıyor. Sen siparişini verdiğin andan itibaren ürünle ilgili tüm süreci yakından takip ediyoruz. Fakat nadiren üretime ya da teslimata bağlı nedenlerden dolayı gecikme yaşanabilir. Son teslimat tarihinde ürün yola çıkmadıysa info@elegancemobilya.com’a e-posta göndererek detaylı bilgi alabilirsin. Aynı zamanda ürünün üretim ve teslimat sürecini de sitemizde üye girişi yaptıktan sonra, sağ üstte bulunan Hesabım bölümüne tıklayarak ‘Siparişlerim’ kısmından rahatlıkla görebilirsin.

* Kargoyla gönderilen ürünlerin tedariğinde bir aksaklık yaşanması durumunda, seni daha fazla bekletmemek için siparişin otomatik olarak ücretsiz iptal edilir.

Birden fazla ürün sipariş verdim ve hepsinin aynı anda gelmesini istiyorum, mümkün mü?

Ürünlerin hepsinin toplu olarak gönderilmesi siparişindeki ürünlere bağlı olarak değişiklik göstermekteir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizle iletişime geçerek sana özel teslimat imkanlarını öğrenebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri nedir?

Kredi/banka kartı ile ödeme;
Kredi kartı ve banka kartı ile hem Elegancemobilya.com üzerinden hem de showrooma gelerek sipariş oluşturabilirsin. Dilersen 0850 305 4750 numaralı telefondan da müşteri hizmetlerimizi arayarak ödeme işlemini tamamlayabilirsin.

Havale/EFT ile ödeme;
Havale ile hem elegancemobilya.com üzerinden hem de satış ofisimize gelerek sipariş oluşturabilirsin. Yapılan havale en fazla 2 iş günü içinde onaylanır ve siparişin işleme alınır.

Ürünü hazırlamaya başlamak için öncelikle ödeme işlemini tamamlamana ve bilgilerini bizimle paylaşmana ihtiyacımız var. Eğer ödemeni internet bankacılığı üzerinden yapıyorsan siparişinin onaylanması için havale sırasında açıklama kısmına siparişte bulunan müşteri ismini yazmanı önemle rica ederiz. Siparişini, ödemeyi takip eden 2 iş günü içinde onaylayacak ve e-posta ile gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Eğer ATM aracılığıyla ödeme yapıyorsan; siparişinin onaylanması için, ödemeyi gerçekleştirdikten sonra siparişte bulunan müşteri ismini, havalenin yapıldığı bankanın adını ve ödeme tutarını info@elegancemobilya.com adresimize göndermeni rica ederiz.

Havale işlemini yapabileceğin hesap numaralarımızı aşağıdaki tabloda görebilirsin.

Nakit ödeme;
Nakit ödeme yapmak istersen satış ofisimize gelerek sipariş oluşturabilirsin. Nakit ödemeler maksimum 2 iş günü içinde onaylanarak işleme alınır. Sipariş tamamlandıktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirdiğine dair makbuz verilir.

Kapıda ödeme;
Güvenli ödeme sistemine uygun olmadığı için kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmuyor. Nakit ödeme yapmak istersen satış ofisimize gelerek sipariş oluşturabilirsin.

Parçalı ödeme;
Alışveriş tutarının bir kısmını nakit, bir kısmını kartla yapabilirsin. Bunun için 0850 305 4750 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizi arayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hesap numaralarımıza aşağıdaki tablodan ulaşabilirsin:
Alıcı kısmına yazılması gereken şirket ünvanımız: Kuvars Group LTD. ŞTİ.

 

BANKA ADIIBAN NUMARASI
İş BankasıTR810006400000160310513445

Taksit seçenekleri

Bonus, World, Maximum, Axess, Paraf, Card Finans ve Advantage kredi kartları ile 3, 6, 9 ve 12 taksitle ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme güvenli mi?

Güvenli ödeme sistemimizin altyapısı şu an için Türkiye’nin önde gelen ödeme sistemleri firması Paytr tarafından sağlanıyor. SSL sertifikalı sistemin altyapısında kart verileri kodlanarak otomatik olarak bankaya yönlendiriliyor. Bankalarla olan görüşmelerimiz sonuçlandığında, bankaların sanal pos alt yapısına geçeceğiz. Her durumda, size ait bu bilgiler Elegance Mobilya tarafından görüntülenemiyor ve saklanamıyor.

İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde, kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankalar firmalarla birlikte ortak bir çalışma yaparak 3D Secure hizmeti sağlıyor. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartı sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan ödeme işlemlerinde, herhangi olumsuz bir durumda banka tüm sorumluluğu üzerine alır.

Ürünlerin kurulumu nasıl yapılıyor?

Şu an için kurulum hizmetimiz sadece Adana, Osmaniye, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş ve Gaziantep illeri için mevcuttur. Diğer e-ticaret sitelerinin yaptığı gibi sizin bulunduğunuz ilde rastgele bir mobilyacı bulup onu size yönlendirip sizi mağdur etmeyi etik bulmuyoruz.

İlerleyen dönem içerisinde Türkiye’nin 81 ilinde kurulum ekibimiz olacak.

Bunun yanı sıra, ürünlerin kurulumu gayet basit olup kendiniz yapabilir ya da herhangi bir mobilyacıdan destek alabilirsiniz. Kurulum yaparken zorlanacağınızı düşünüyorsanız teknik ekibimiz telefondan sizi yönlendirebilir.

Siparişimden vazgeçtim, nasıl iptal edebilirim?

Siparişini verdiğin ürünü, sana söz verdiğimiz süre içinde gönderebilmek için aynı gün ya da ertesi gün hazırlamaya başlıyoruz. Bu nedenle eğer üründen vazgeçersen, sipariş verdiğin tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde info@elegancemobilya.com adresine e-posta göndererek siparişi ücretsiz olarak değiştirebilir ya da iptal edebilirsin.

3 gün süre dolduysa ya da siparişin hazırlanıp sevkiyata verildiyse, artık iade süreci başlar ve 3 günün sonunda yapılan iptal talebinde belirttiğimiz kurallar geçerlidir: Kurulumu yapılmış ya da özelleştirilmiş ürünlerde toplam tutarın %25’i özelleştirme/demontaj bedeli olarak alınır; eğer üründe herhangi bir özelleştirme yoksa teslimat ücreti geri ödenmez ve ürünü geri alabilmemiz için toplam tutarın %5’i hizmet bedeli olarak alınır.

İptal edilen ürünlerin ödeme süreci nasıl gerçekleşir?

İptal şartlarına uyan siparişlerde, iptal talebinde bulunduğun andan itibaren 7 iş günü içinde ücret iaden için talimat geçilir. İade edilen tutarın kartına yansıma süresi bankaya bağlı olarak değişebilir. Eğer ödemeyi nakit ya da havale ile gerçekleştirdiysen, ücret iadeni yapabilmemiz için hesap bilgilerini info@elegancemobilya.com’a göndermeni rica ederiz.

Taksitli ödemeler ekstreye “-”olarak yansımaya devam eder, fakat her ay banka tarafından “+” olarak ilgili taksit tutarı da ekstre yansıdığı için taksit ödemesini yapmamış olursun. Taksitli alışverişlerin iadesinde yalnızca işlemsel bir yansıma olur, kredi kartının limitinde veya ödemende herhangi bir değişiklik olmaz.

Eğer alışverişini herhangi bir kampanyadan faydalanarak yaptıysan, iptal durumlarında kampanya alt limiti dikkate alınır. Ürünün iptal edilmesi halinde, kalan sipariş tutarı alt limiti karşılamıyorsa geçerli kampanya devre dışı kalır ve ücret iadesi kalan tutara göre yapılır. Örneğin; sepetinde 3.000 TL ve 2.000 TL tutarlarında 2 ürün var ve kampanya ‘5.000 TL ve üzeri alışverişlerde 1.000 TL indirim’ şeklinde. Bu durumda sen de toplam 5.000 TL değerindeki siparişinde 1.000 TL indirim kampanyasından yararlanmış oldun. Eğer bu siparişteki 2.000 TL tutarındaki ürünü iptal etmek istersen; artık 1.000 TL kampanyasından çıkmış olursun. Kalan tutar için tanımlı herhangi bir kampanyamız varsa ondan yararlanabilirsin; başka bir kampanya bulunmuyorsa siparişin 3.000 TL olarak dikkate alınır ve ücret iaden bu koşullar kapsamında yapılır.

Çözüm süreci nasıl işler?

Ürünle ilgili problem yaşarsan, sorunun fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte info@elegancemobilya.com adresine e-posta olarak göndermen yeterli. Müşteri hizmetlerimiz en geç 24 saat içinde sana dönüş yapar ve garanti kapsamındaki durumlarda satış sonrası destek talebini oluşturur. Ardından ekibimiz hemen konu üzerinde çalışmaya başlar ve 30 günlük çözüm sürecini başlatır.

Eğer sorunun çözümü ayak, kumaş, kulp, gardırop kapağı, masa üst tablası gibi parçaların değişimiyle mümkünse, ekibimiz adresine bu parçaları hızlıca gönderir; teslimat türü ‘nakliyeli teslimat’ olan ürünlerdeki tamir gerektiren durumlarda ise ekibimiz evine gelerek sorunu yerinde çözer. Eğer çözüm için daha kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyorsa, nakliye ekibimiz ürünü evinden alır ve sorun çözüldükten sonra ürünü yeniden adresine teslim eder.

Garanti süreci nasıl işler?

Tüm ürünler evine teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl boyunca Elegance Mobilya Garantisi kapsamına girer.

Kullanıcı hatası içermeyen her durumda Elegance Mobilya Garantisi geçerlidir. Örneğin çok beğenerek aldığın mermer masanın ayaklarında ağırlığa bağlı bir eğilme fark ettin, Elegance Mobilya Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçersen bu aksaklık en kısa sürede telafi edilir. Fakat itme-çekme gibi zorlayıcı hareketlerden doğan sorunlar, kullanıcı hatası olarak değerlendirilir ve Elegance Mobilya Garantisi kapsamına girmez.

Ürünle ilgili bir problem yaşarsan, fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte info@elegancemobilya.com adresine e-posta olarak göndermen yeterli. Müşteri hizmetlerimiz en geç 24 saat içinde sana dönüş yapar, büyük mobilyalar için gerekli durumda keşif ekibimiz evine gelip problemi yerinde inceler ve çözüm süreci başlar.